Ludzkie jedzenie: czy odpowiednie dla kotów i psów?

Kiedy dostajesz kociaka lub szczeniaka, szybko zdajesz sobie sprawę, że Twój dom (i życie) zmieniło się na zawsze. Każdy człowiek dba o swoim ulubieńcu i chce, żeby on był zdrowy. Karmienie to jedna z najważniejszych rzeczy dla zwierzaka. Ważne jest, aby podawać mu odpowiednią żywność i upewnić się, że wszelkie toksyczne pokarmy lub przedmioty są unikane.


Właściciele pupilków od dawna toczą gorące dyskusje na temat prawidłowego i zdrowszego żywienia.

Co jest lepsze - suche jedzenie czy domowe posiłki? Dlaczego nie możesz dać swojemu zwierzakowi „ludzkiego” jedzenia?


Karma sucha dla psa i kota spełniająca wymagania twojego pupilka.Wytworzona gotowa do spożycia żywność zawiera niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, zwłaszcza jeśli jest to żywność premium. Producenci dążą do tego, aby karma Twojego zwierzaka była zbilansowana i zdrowa. W rezultacie psy i koty jedzące w ten sposób rzadziej doświadczają zaburzeń jelitowych, rzadziej przybierają na wadze, problemy z zębami i choroby wewnętrzne.

Przy tego rodzaju karmieniu należy przestrzegać kilku zasad:

  • Przestrzegać racji żywieniowych podanych na opakowaniu.
  • Prosimy o sprawdzenie daty produkcji przed zakupem.
  • Staraj się unikać pasz klasy ekonomicznej, a także pasz masowych.
  • Zapewnij zwierzęciu swobodny dostęp do czystej wody.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie ugotować jedzenie dla swojego zwierzaka, pamiętaj, że jego układ pokarmowy jest inny niż Twój, dlatego karmienie go „ludzkim” pokarmem jest szkodliwe. Przy opracowywaniu takiej diety właścicielowi zwierzęcia zaleca się wyliczenie cotygodniowej diety w zależności od potrzeb psa lub kota, zbilansowanie jej oraz wprowadzenie dodatkowych suplementów witaminowo-mineralnych. Główną zaletą tego reżimu jest to, że dokładnie wiesz, co je Twój zwierzak, a główną wadą jest trudność w skompilowaniu zbilansowanej diety, która odpowiada fizjologii zwierzęcia.

Dlaczego ludzka żywność jest niebezpieczna dla psów i kotów?

Spójrzmy na problem z kilku punktów widzenia.


Strona 1, biologiczna. Układ pokarmowy psów/kotów ma inną budowę niż ludzki. A potrzeby ciała naszego czworonożnego są różne. Co się stanie, gdy karmę dla psów zastąpimy karmą z naszego stołu? Zwierzę nie otrzymuje substancji, których organizm potrzebuje do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania. Dostaje jednak sól i przyprawy - które negatywnie wpływają na nerki, tłuszcz - co jest trudne dla przewodu pokarmowego, kości - które niszczą zęby.


Ponadto jelita pupilków są krótsze niż ludzkie, więc karma dla psów/kotów musi być szybko trawiona. Pożywienie dla ludzi jest „ciężkie”, a przewód pokarmowy psa po prostu nie jest w stanie go normalnie strawić i przyswoić. Nadmiar pokarmu, częste przekąski, a także nietypowe dla psa jedzenie po prostu nie są trawione, zaburzając pracę całego przewodu pokarmowego, powodując dysbiozę, biegunkę i inne choroby.


Strona 2, edukacja. Pies/kot pyta i patrzy chętnie nie dlatego, że jest głodny, ale dlatego, że jest to rodzaj odruchu, przyzwyczajenia: jeśli długo prosisz i żałośnie wyglądasz, dostaniesz smaczny poczęstunek. Ale karma dla psów/kotów powinna być źródłem składników odżywczych, a nie nagród. 


Strona 3, tryb. Karmienie psa/kota podczas obiadu lub kolacji przerywa jego dietę. Wpływa to również negatywnie na biologiczne rytmy zwierzęcia. Niezależnie od rasy twojego zwierzaka, powinien mieć własny tryb i dietę, odpowiednią dla niego. Układając „przekąski”, a nawet ludzkie jedzenie, zapominamy o tym, jak prawidłowo karmić pupilka.

Czego absolutnie nie wolno karmić psów/kotów?

Zebraliśmy TOP listę produktów, które absolutnie nie powinny znajdować się w diecie psa/kota żadnej rasy:


- Słodycze, czekolada (kategorycznie przeciwwskazane! Jedzenie takiej żywności prowadzi do otyłości, chorób zębów, cukrzycy, a czekolada jest generalnie toksyczna!);

- Cebula i czosnek (niszczą komórki krwi);

- Kości (wbrew powszechnemu przekonaniu psy nie muszą „ostrzyć zębów”. Ponadto naturalne kości pochodzenia zwierzęcego (a także ości ryb) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego kości pozostawione po obiedzie nie są dla psa ucztą, a prostą zagrożenie dla zdrowia W razie potrzeby lepiej dać psu specjalne kości do żucia;

- Sól i przyprawy.

- Tłuste mięso (powoduje zapalenie trzustki i inne wady trzustki);

- Winogrona i rodzynki (są bogate w potas i cukier, które mogą powodować problemy z nerkami i sercem. Zaledwie 5 winogron lub rodzynek może być toksyczne dla pupilka o wadze 9 kg).

- Ryby w dużych ilościach (może prowadzić do utraty witaminy B).

- Awokado.

- Granat (pomimo tego, że jest bardzo przydatny dla ludzi, działa destrukcyjnie na układ pokarmowy psów/kotów, ponieważ jest nadwrażliwy na kwasy).

- Owoce cytrusowe (to dość silny alergen, na który reagują nawet ludzie. Wyobraź sobie reakcję, jaką może wywołać u zwierzęcia?).


Bardzo ważne jest, aby żywność lub substancje niebezpieczne dla psów i kotów były poza ich zasięgiem. Jeśli masz wątpliwości co do konkretnego pokarmu, porozmawiaj z weterynarzem przed podaniem go psu lub kotu. Dbaj o zdrowie swojego pupila, żeby on ros zdrowym i aktywnym.